Microwave plasma lighting

This experimental pendant lighting uses microwave source of energy for its work. Whole unit is precisely designed to fit needs of its technological background, especially it´s proportions came from mathematically calculated shape of waveguide for distribution of energy from the source in to the light bulb. This test unit is made from an old microwave´s electronics and my self, custom made steel sceleton and the rest.

This experimental pendant lighting uses microwave source of energy for its work. Whole unit is precisely designed to fit needs of its technological background, especially it´s proportions came from mathematically
calculated shape of waveguide for distribution of energy from the source in to the light bulb. This test unit is made from an old microwave´s electronics and my self, custom made steel sceleton and the rest.
The technology it self is not my invention, but I had to re-developed it my self, because it is very expensive and not easy to get. It was a hard task, to make it work, took about one year of test and work until I made it work.
On the other hand, it gave me more space for my own design and I had to study hard to deeply understand whole concept of energy transformation.
It was exhibited on the occasion of the Glass studio collaborative exhibition in the gallery for contemporary art DOX Prague, 2011.

 

VIMEO

 

Toto experimentální závěsné vítidlo využívá pro svůj provoz mikrovlnnou energii a přemněňuje ji na viditelné světlo. Celá koncepce tvarosloví i proporcí vychází z propočítaného tvaru vlnovodu pro distribuci mikrovln.
Tento prototyp byl postaven z mikrovlnné toruby o příkonu 750W. Jedná se o velice efektivní a výkonný zdroj, jehož světlo je vyzařováno jako spojité spektrum, je tedy velice podobné slunečnímu.
Princip této technologie byl znám, já jsem ji kvůli nákladnosti a nedostupnosti, pouze reverzním inženýrstvím sestrojil a aplikoval na něj svůj design, který vzešel z funkčních aspektů a hlubokému porozumění celé technologii.
Toto svítidlo bylo vytvořeno jako koncept pro skupinovou výstavu atelieru Sklo na UMPRUM ku příležitosti výstavy v galerii současného umění, DOX Prague v roce 2011.

Leave a Reply